piątek, 3 grudnia, 2021
Biznes i Finanse

Jakim sposobem sprawdzić własną zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa zezwala nam sprawdzić, na jakie zadłużenie wobec banku jesteśmy w stanie sobie pozwolić. Warto posiadać wiedzę w tym temacie, nie tylko wówczas, gdy planujemy kupno nieruchomości. Radzimy, w jaki sposób możemy sprawdzić swoją zdolność kredytową i jak możemy ją polepszyć.

Czym jest zdolność kredytowa?
Każdy kredyt powiązany jest z obowiązkiem spłaty. W wielu przypadkach jest to poważne zobowiązanie, które towarzyszy nam przez sporo lat. Przepisy polskiego prawa też podchodzą do tego tematu nadzwyczaj restrykcyjnie, poprzez nakładanie na banki i inne instytucje finansowe, a również ich klientów, wiele obowiązków. Mają one na celu zachowanie wypłacalności i możliwość kompatybilnego wywiązywania się z własnego zobowiązania.
Zdolność kredytową jesteśmy w stanie określić jako zdolność do spłaty kredytu i wszelkich kosztów, które z niego wynikają, a które pozostały wyznaczone w umowie. Duże znaczenie ma nie jedynie kwota spłaty, lecz także terminowe dokonywanie opłat.

W jakich sytuacjach instytucja finansowa sprawdza należącą do nas zdolność kredytową?
Banki weryfikują zdolność kredytową zawsze wówczas, kiedy tak właściwie pragniemy otrzymać kredyt. Bez względu, czy będzie to kredyt hipoteczny, debet gotówkowy, ratalny, lub choćby karta kredytowa. Są niemniej jednak miarodajne różnice między tym, czy bierzemy kredyt na kolosalne kwoty, np. kredyt hipoteczny, lub również pożyczamy mniejszą kwotę na krótszy okres. W tym drugim przypadku bank bierze pod szczególną uwagę tylko bazowe informacje, m.in.: wyciąg z konta, oświadczenie o zarobkach. Natomiast im pokaźniejsza kwota, o jaką się ubiegamy, tym pokaźniejsze są oczekiwania banku. Zatrudniony banku może prosić o takie zagadnienia jak: formę zatrudnienia, wielkość dochodów oraz majątku własnego, czas zatrudnienia, miesięczne koszty na utrzymanie, inne zobowiązania finansowe oraz kredyty, liczba ludzi w gospodarstwie domowym. Przeważnie związane jest to z dostarczeniem do banku całej dokumentacji, a to wydłuża procedurę.

Jak sprawić swoją zdolność kredytową?
Przed wizytą w banku, poprawnie jest adekwatnie się przygotować. Jednym z kroków, które możemy wykonać, jest samodzielne sprawdzenie zdolności kredytowej. Gwarantują nam to kalkulatory osiągalne w Internecie, a jednym z nich jest ten, który odnajdziemy na domenie obliczzdolnosc.pl. To naturalnie dzięki temu w kilku prostych krokach jesteśmy w stanie sprawić, jakiego kredytu ma prawo nam udostępnić rzeczowy bank. Zobacz tutaj https://obliczzdolnosc.pl/najkorzystniejszy-kredyt-gotowkowy.html

Jak można zwiększyć własną zdolność kredytową?
Nieraz nasza zdolność kredytowa nie jest starczająca, by uzyskać potrzebne nam środki, np. na kupno lokalu mieszkalnego. Na szczęście istnieje parę sposobów, jakie warto wypróbować, by nieco poprawić swoją sytuację.
Jednym ze sposobów jest złożenie wniosku o kredyt hipoteczny wspólnie ze współmałżonkiem, o ile między małżonkami występuje rozdzielność majątkowa. Im znacznie większy wkład osobisty, tym pokaźniejsza jest szansa na uzyskanie potrzebnej pożyczki, właśnie dlatego poprawnie jest go posiadać. Dłuższy okres kredytu kojarzy się z niższymi ratami – prawidłowo jest wziąć to pod uwagę, gdyż może to podnieść opisującą nas zdolność kredytową. W wypadku, gdy posiadamy pozostałe debety, wolno złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Jeżeli mamy pozostałe zobowiązania oraz zadłużenia, porządnie jest ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Należałoby posiadać na uwadze, że poza stałym dochodem, instytucje biorą pod uwagę również premie oraz dodatki, w związku z tym prawidłowo jest je wykazać w formularzu.