czwartek, 28 października, 2021
Technologia

W jaki sposób wiele potrafią czytniki kodów?

Czytniki kodów to urządzenia, z jakimi do czynienia mamy jakiegokolwiek tygodnia, a nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Bez względu od rodzaju produktu jaki pragniemy kupić ma on kod kreskowy, jaki po odczytaniu wyświetla jego identyfikację zrozumiałą dla kasy lub też komputera. Niedużo jednak osób wie na jakiej zasadzie działania opiera się czytnik kodów.

Prosta instrukcja obsługi czytnika kodów kreskowych
Działanie czytników ugruntowuje się przede wszystkim na wpływaniu czerwonego światła. Emitowane światło laserowe pada na lustro, które z kolei tworzy wiązkę światła padającego na kod kreskowy. Spadające światło odbija się od przerw między czarnymi paskami kodu kreskowego oraz wraca z powrotem do wnętrza czytnika. Odbija się ono od wklęsłego lustra (znajdującego się w urządzeniu) i przenika do fotodetektora. Urządzenie zmienia światło na impulsy elektryczne, jakie zostają “przetłumaczone” na język klarowny dla kas i systemów.

Czytnik kodów – typy
Na rynku można spotkać się z dwoma podstawowymi typami czytników. Najpopularniejszym oraz z reguły używany jest czytnik kodów bezprzewodowy. Działa on dzięki użytkowaniu działania fal radiowych lub przez standardowe połączenie bluetooth. Są sporo bardziej mobilne niż przewodowy czytnik kodów, bo w trakcie jego użytkowania nie dokuczają żadne kable oraz można poruszać się z nim po kolosalnych magazynach czy hurtowniach. Przewodowy czytnik kodów gwarantuje dokładne odczytanie kodów znajdujących się na artykule i dedykowany jest poniekąd do stanowisk siedzących, jak na przykład sprzedaż w małych sklepach, butikach itp. Warto kupować skanery przetestowanej jakości, innymi słowy na przykład takie jak proponuje marka Hardware for Business. W sklepie można odszukać zarówno skanery przewodowe i bezprzewodowe wysokiej jakości i w porządnej cenie.

W jaki sposób dawno temu radzono sobie z identyfikowaniem produktów?
Na powierzchni lat świat poszedł mocno do przodu to właśnie dzięki używaniu oryginalnych technologii. Jeszcze parędziesiąt lat temu nie było technologii, jaka zapewniłaby identyfikowanie towarów w parę sekund, a proces ten był żmudny oraz niemało cięższy. Pewnie wymagał on wielu notatek, poszukiwania danych i liczenia. Kod kreskowy to względnie nowatorski wynalazek, jednak przeszedł już swoją ewolucję. Na początku powstania tego identyfikatora towarów, prowizoryczny czytnik kodów jako źródła używał światła LED, które miało dużo swoich wad. Aby odczytać kod artykuł należało przyłożyć niezwykle blisko czytnika, jednakże nie zawsze to działało. Dla porównania, obecny czytnik kodów bezprzewodowy ma okazję wyświetlić informacje o artykule nawet z kilku metrów zaledwie w kilka sekund.

Gałąź handlowa a czytnik kodów
W zależności od branży powinno wykorzystywać się rozmaite skanery kodów. Przewodowy skaner kodów jak sama nazwa pokazuje posiada przewód, jaki dostarcza zasilania, oznacza to, że sprawdzi się on na mniejszych klasach czy w butikach, gdzie nie wypada z nim spacerować. Przewodowe skanery są nieco tańsze i odpowiednio sprawdzą się w punktach o mniejszych wymaganiach. Czytnik kodów bezprzewodowy to godny podziwu produkt do większych firm lub hurtowni, jakie absorbują się dystrybucją produktów oraz muszą odpowiednio orientować się w ich identyfikacji. Są komfortowe, poręczne, lekkie i przedstawiają informacje o towarze w parę sekund.